Loading...
WIADOMOŚCI

Ministerstwo Cyfryzacji będzie walczyło z fake newsami?

Czy polskie państwo podejmie walkę z tzw. fake newsami, które w ostatnich latach przybrały na sile i zalewają internet? Wiele wskazuje na to, że tak. Ministerstwo Cyfryzacji ma pracować nad narzędziami, które pomogą rozpoznawać nieprawdziwe informacje.

Fake newsy powoli stają się zmorą polskiego internetu. Pojawianie się nieprawdziwych informacji w różnej formie staje się coraz częstsze, a przez krótki czas poświęcany przez czytelników na zapoznawanie się z informacją – często przyjmowane są jako informacje prawdziwe, ponieważ są nieweryfikowane przez odbiorców.

Jak poinformował wiceszef resortu cyfryzacji, Karol Okoński na spotkaniu z posłami poświęconemu dezinformacji w internecie, istnieją techniczne możliwości wykrywania i reagowania na dezinformację i tzw. fake newsy. Wiceminister przytoczył badania Eurobarometru, wg którego aż 82% Polaków miało styczność z fake newsami, a blisko połowa (48%!) czyta je… codziennie.

Okoński podkreślił jednak, że walka np. z botami jest utrudniona, ponieważ ich usunięcie leży przede wszystkim w gestii serwisów społecznościowych, takich jak Facebook czy Twitter. Według polityka, resort podjął współpracę z mediami społecznościowymi, by pracować nad kodeksem dobrych praktyk w walce z fałszywymi informacjami.

Źródło: businessinsider.com.pl

fot. pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *