Loading...
ANALIZY SIECI

Religia i państwo? Reakcje w sieci na inicjatywę Nowackiej neutralne

Niedzielne wystąpienie Barbary Nowackiej dotyczące rozdziału Kościoła od państwa, a także zainaugurowanie akcji z petycją online, od wczoraj było tematem około 12 tys. wypowiedzi w internecie. To umiarkowany sukces, w znakomitej większości składający się z wypowiedzi identyfikowanych jako „neutralne” wobec tematu.

Blisko 62% wśród mężczyzn, i blisko 66% wśród kobiet – tyle wypowiedzi o neutralnym charakterze pojawiło się po propozycjach zaprezentowanych przez Barbarę Nowacką dotyczącą rozdziału Kościoła od państwa. To dosyć wysoki wynik biorąc pod uwagę, że zazwyczaj wypowiedzi pozytywne i negatywne łącznie stanowią większy odsetek niż w tym przypadku. Można więc wnioskować, że temat specjalnie nie spowodował lawiny komentarzy i jest mniej „chwytliwy” niż codzienne polityczne konflikty.

Wśród liderów opinii, co ciekawe, sam profil Barbary Nowackiej znajduje się na 3. miejscu pod względem największych zasięgów i to mimo, iż od wczoraj na Facebooku zamieściła aż 4 wpisy dotyczące akcji. Liderem w promowaniu tematu są profile TVN24 i Gazety Wyborczej, a także OKO.press czy SokzBuraka. Od wczoraj treści wygenerowane przez Barbarę Nowacką na Facebooku zostały odsłonięte nieco ponad 115 tys. razy.

Powstaje więc pytanie czy sensownym jest tak mocne wchodzenie w temat rozdziału Kościoła od państwa, które w polskiej polityce było już wielokrotnie przerabiane. Jak pokazują dane i wskaźniki, temat kolokwialnie ujmując – niespecjalnie „grzeje” sieć, jest duży odsetek wypowiedzi neutralnych, a prym w jego promocji wiodą wciąż te same profile w mediach społecznościowych. Wydaje się, że to nie temat religii i kościoła będzie miał wpływ na dyskusję w sieci i z tej perspektywy słusznie postępują ci politycy, którzy w nią niespecjalnie wchodzą – jak choćby liderzy PO (Tomasz Siemoniak: „PO nie pójdzie na wojnę z Kościołem”). Do niedawna można było też słyszeć o łagodzeniu kursu względem Kościoła przez Roberta Biedronia, jednak jak informują media – jego współpracownicy dementują jego łagodzenie. Z perspektywy powyższych danych – powinni się nad tym mocno zastanowić.

Dane: unamo.com

fot. pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *