Loading...
ANALIZY SIECI

Robert Biedroń silniejszy w Google niż liderzy opozycji w Sejmie [ANALIZA]

Dobre notowania w sondażach nowego ugrupowania Roberta Biedronia nie są jedynym wskaźnikiem, który może napawać go optymizmem. Choć oczywiście lider Wiosny korzysta z efektu „świeżości” po niedawnej konwencji, warto przyjrzeć się na informacje płynące z wyszukiwarki Google. Tutaj, w przeciwieństwie do sondaży, pozytywne trendy dla Biedronia trwają już od wielu miesięcy – o czym pisaliśmy na portalu już pod koniec 2018 r. 

Równocześnie z pojawiającymi się sondażami, dającymi nowemu ugrupowaniu Roberta Biedronia poparcie na poziomie od kilku do kilkunastu procent, widoczne jest zainteresowanie tym politykiem w wyszukiwarce Google. To ważny wskaźnik, bo choć trudno przełożyć wyszukiwania Google wprost na głosy w wyborach, to jednak wskazuje on wyraźnie trendy i aktualne zainteresowania danej społeczności w skali makro. I dokładnie takim zainteresowaniem może pochwalić się Robert Biedroń – gdy wykresy z wyszukiwaniami o nim nałożymy na wykresy polityków opozycji obecnie znajdujących się w parlamencie – dysproporcja jest widoczna gołym okiem. Biedroń, dokładnie tak jak miało to miejsce w ciągu 2018 r. – deklasuje swoich rywali.

Oczywiście największy skok zainteresowania wystąpił po konwencji Wiosny na Torwarze, jednak widać wyraźnie, że wyszukiwania dotyczące Roberta Biedronia w skali tylko ostatniego tygodnia są przynajmniej kilka razy częstsze, niż wyszukiwania o Grzegorzu Schetynie, Ryszardzie Petru czy Katarzynie Lubnauer.

W rozłożeniu na województwa wyszukiwania dotyczące Roberta Biedronia stanowią od 87% do 93% naszej próby (Biedroń, Schetyna, Petru, Lubnauer). Najlepszy wynik (93%) osiąga w województwie podkarpackim. Mniej, choć i tak ze zdecydowaną przewagą, czyli 87% wyszukiwań notuje w województwie mazowieckim – tutaj 6% wyszukiwań dotyczy Ryszarda Petru, 5% Grzegorza Schetyny. Najwięcej wyszukiwań obecny lider PO notuje w województwie opolskim – 7%.

Wyszukiwania w Google dotyczą nie tylko samej osoby Roberta Biedronia. Wśród podobnych zapytań występują wyszukiwania ogólnych informacji o partii Wiosna, życiu prywatnym polityka i rzadziej programie partii.

Nie można wykluczyć, że najbliższe dni i tygodnie będą sondażowo wyrównywały wynik nowego ugrupowania na nowej scenie politycznej – z jednej strony będzie mijał efekt świeżości po dużym wydarzeniu jakim była konwencja, z drugiej strony trwa objazd polityka po polskich miastach, gdzie będą klarowały się np. postulaty programowe. Jednego można być jednak pewnym – Robert Biedroń wzbudza duże zainteresowanie w Google nie tylko w ciągu ostatniego tygodnia, ale już od wielu miesięcy (zobacz naszą analizę wyszukiwań w całym 2018 r.). Dla ugrupowania stawiającego pierwsze kroki na scenie politycznej, może to być jeden z najważniejszych czynników wyborczego sukcesu.

Na chwilę obecną jeden sukces jest niekwestionowany: choć Biedroń nie jest aktualnie politykiem parlamentarnym, wzbudza zainteresowanie niewspółmiernie większe niż liderzy opozycji w Sejmie. A to ściśle wiąże się z potencjałem zdobywania wyborców.

Dane: Google Trends

fot. robertbiedron.pl/dla-mediow

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *